W czwartek po południu pomnik Jana Heweliusza pojawił się na pustym od paru lat cokole przed Ratuszem Staromiejskim w Gdańsku.

Heweliuszowi pomnik, naukowcom nagrody
(27 Stycznia 2006)

Główna feta odbędzie się w sobotę, ale już dziś zaczynają się obchody 395. rocznicy urodzin słynnego gdańskiego piwowara i astronoma Jana Heweliusza. Z tej okazji pod ratusz staromiejski wrócił jego pomnik.

Od kilku lat władze Gdańska nadają obchodom urodzin Jana Heweliusza uroczystą oprawę i łączą je z honorowaniem gdańskich naukowców. Dziś w południe w sali Wielkiej Wety w Ratuszu Głównego Miasta po raz osiemnasty zostaną wręczone gdańskie Nagrody Naukowe im. Jana Heweliusza, których tegorocznymi laureatami zostali prof. Józef Borzyszkowski w dziedzinie nauk humanistycznych i prof. Janusz Limon, w kategorii nauk przyrodniczych.

W sobotę będzie bardziej rozrywkowo. O 15.30 z ul. Długiej wyruszy parada urodzinowa, która przejdzie na plac pod Ratuszem Staromiejskim. Tam odsłonięty zostanie pomnik Jana Heweliusza autorstwa Jana Szczypki.

Zanim to jednak nastąpi, wręczone zostaną kolejne nagrody, tym razem dla młodych gdańskich naukowców, tzw. Młode Heweliusze. Tegorocznymi laureatami zostali Julia Mielczarek za osiągnięcia naukowo-badawcze w dziedzinie kultury i sztuki oraz Michał Małafiejski za opracowanie efektywnych algorytmów dla problemów optymalizacji dyskretnej w kategorii nauk ścisłych i przyrodniczych.

Uroczystości zakończy koncert w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, z udziałem Doroty Miśkiewicz i Grzegorza Turnaua.
Jan Heweliusz

Na świat przyszedł 28 stycznia 1611 r. w Gdańsku. Studiował prawo w Lejdzie; w czasie studiów przez kilka lat podróżował po Europie i spotykał się ze znanymi astronomami. Wrócił do Gdańska, gdzie kontynuował studia nad prawem oraz sprawował pieczę nad rodzinnym browarem.

Stworzył własne obserwatorium astronomiczne, z najlepszymi wówczas w Europie instrumentami, w którym pracował przez 34 lata. Odkrył 3 komety (w 1664, 1665 i 1682 r). Skompletował katalog gwiazd, który okazał się niezwykle precyzyjny. Jego Atlas Ciał Niebieskich, stanowiący efekt pracy całego życia, został wydany dopiero po jego śmierci.

Jan Heweliusz zmarł 28 stycznia 1687, w dniu swoich 76 urodzin.